AEKS8-8125-3.8
Minimized-Profile Head Threaded Insert – Open End
AEKS8-8125-3.8
  • Feature a minimized-profile head and knurled shank.
  • Additional thread sizes and grip ranges available.
  • Also available in aluminum, brass, and monel ®. Call for availability.
规格
螺纹尺寸
M8 x 1.25
标准材料
Low Carbon Steel, C-1008 or, C-1010 or equivalent
标准表面处理
黄色 , 锌加黄色铬酸盐
产品类型
CAD供应商
PennEngineering® (Atlas®)
CAD零件编码
102733
紧固
未安装
ATLAS产品铆接范围
0.70mm, 0.70mm – 3.80mm, 3.80mm
底板材质
铝, 黄铜, 铜, 硬钢, 不锈钢, 钢
品牌
ATLAS
紧固件特点
内螺纹
安装设备/方法
手动工具
产品类型
盲孔螺纹嵌件
技术类型
铆接
单位(公制/英制)
公制
A ± 0.38_mm
17.53mm
B ± 0.38_mm
15.11mm
C Nom._mm
0.55mm
Hole Size in Sheet + 0.15_mm
13.50mm
øD Max._mm
13.46mm