CSOS-M3-10 - Stainless Steel Standoffs - Types CSS, CSOS - PEM® Fastening Products
CSOS-M3-10
Stainless Steel Standoffs – Types CSS, CSOS
螺柱 / CSOS-M3-10
CSOS-M3-10_image_1.jpg
CSOS-M3-10_image_2.jpg
CSOS-M3-10_image_3.jpg
CSOS-M3-10
These standoffs ensure permanent mounting in metal sheets as thin as 1.60mm.
规格
螺纹代码
M3
螺纹尺寸
M3 x 0.5
螺纹规格
6H, ASME B1.13M
紧固件材质
300 Series Stainless Steel
标准表面处理
Passivated and/or tested per ASTM A380
适用板材硬度
HRB 70 / HB 125 or Less
风格
Style #3
产品类型
Stainless Steel Standoffs – Types CSS, CSOS – Metric
螺纹类型
Internal
品牌
PEM
安装设备/方法
Self-Clinching
PEM产品系列
CSOS
产品类型
螺柱
最大柄长
1.83mm
B最大_毫米
4.2mm
H Nom._毫米
6.35mm
L – Length +0.05 – 0.13_mm
10mm
最小 有效螺纹深度 F_毫米
5mm
最小 盲孔深度_毫米
1.91mm
最小孔边距_mm
4.8mm
C 最大_毫米
5.39mm