HF109-M6-20ZI - High-Tensile Strength Studs - Types HFG8™, HF109™ - PEM® Fastening Products
HF109-M6-20ZI
High-Tensile Strength Studs – Types HFG8™, HF109™
螺钉 / HF109-M6-20ZI
HF109-M6-20ZI_image_1.jpg
HF109-M6-20ZI_image_2.jpg
HF109-M6-20ZI_image_3.jpg
HF109-M6-20ZI
HFG8 and HF109 (heavy-duty high tensile strength) Studs are manufactured for the most demanding applications from medium carbon alloy steel, then heat-treated to high strength and hardness qualities.- Types HFG8 and HF109 are for heavy-duty applications in sheets as thin as 1.000 mm.
  • Grade 8 and property class 10.9 studs meeting 150 ksi/1040 MPa minimum.
  • Large head diameter spreads compressive stress on panel.
规格
螺纹代码
M6
螺纹尺寸
M6 x 1
螺纹规格
6g, ASME B1.13M
紧固件材质
Hardened Medium Carbon Alloy Steel
标准表面处理
Colorless, SC1 (5µm), Type III, Zinc plated per ASTM B633
适用板材硬度
HRB 89 / HB 180 or Less
产品类型
High-Tensile Strength Studs – Types HFG8™, HF109™ – Metric
螺纹类型
External
品牌
PEM
PEM产品系列
HF109
产品类型
螺钉
H值 ±025毫米
12.1mm
Hole Size in Sheet + 0.13_mm
6mm
L ± 0.4_mm
20mm
最小孔边距_mm
18mm
S Max._mm
2.7mm
T Max._mm
2.29mm