IFHP-M5-18
Ingress Capable Flush-Head Studs – Types IFH, IFHA, IFHS, IFHP
IFHP-M5-18
  • Meets ISO:20653-2014 ingress protection levels
  • Ingress repellent capability, meeting IPX7 and IPX9K IP ratings
  • No rubber gasket or sealants needed
  • Testing completed in CR4 steel, 6082-T6 aluminum, and 304 stainless steel
规格
螺纹代码
M5
螺纹尺寸
M5 x 0.8
螺纹规格
2A / ASME B1.13M, 6g, ASME B1.13M, External
紧固件材质
A286 Stainless Steel
材料代码
IFHP
标准表面处理
Passivated and/or tested per ASTM A380
适用板材硬度
HRB 92/HB 195 or Less
长度代码
18
产品类型
CAD供应商
PennEngineering® (PEM®)
CAD URL 3D
https://catalog.pemnet.com/cadviewer/ThreeDim?sn=ifhp-m5-18&plpVer=1039
PEM产品系列
IFH, IFHA, IFHP, IFHS
单位(公制/英制)
公制
H 0.4_mm
6.5mm
Hole Size in Sheet +0.08_mm
5mm
Length L_mm
18mm
Max. Hole in Attached Parts_mm
5mm
最小孔边距_mm
7.2mm
S Max._mm
2.7mm
Sheet Thickness_mm
1.5 – 2.4mm
安装&性能数据
IFHP-studs-metric
IFHP M5 4.4 1.14 mm Stainless Steel 86 53 3560 7.35 7320
ifhp-studs-metric