KFB3-M3-16ET - Broach/Flare-Mount Standoffs - Type KFB3 - PEM® Fastening Products
KFB3-M3-16ET
Broach/Flare-Mount Standoffs – Type KFB3
拉削 / 螺柱 / KFB3-M3-16ET
KFB3-M3-16ET_image_1.jpg
KFB3-M3-16ET_image_2.jpg
KFB3-M3-16ET_image_3.jpg
KFB3-M3-16ET
Broach/flare-mount standoffs offer greater pullout performance.
规格
螺纹代码
M3
螺纹尺寸
M3 x 0.5
螺纹规格
6H, ASME B1.13M
紧固件材质
Brass
标准表面处理
Annealed, ASTM B545, Class B with Clear Preservative Coating, Electro-Plated Tin
适用板材硬度
HRB 65 / HB 116 or Less|PC Board
产品类型
Broach/Flare-Mount Standoffs – Type KFB3 – Metric
螺纹类型
Internal
品牌
PEM
Mouting Type
Broach / Flare
PEM产品系列
KFB3
产品类型
螺柱
技术类型
拉削
最大柄长
2.29mm
B ± 0.08_mm
3.23mm
E ± 0.13_mm
5.56mm
F – Minimum Thread Length_mm
9.5mm
Hex Hole Size In Sheet + 0.13_mm
4.22mm
K ± 0.08_mm
4.55mm
L ± 0.13_mm
16mm
最小孔边距_mm
4.33mm
C 最大_毫米
4.2mm
P ± 0.25_mm
1mm
Sheet Thickness_mm
1.27-1.65mm
安装&性能数据
KFB3 M3 975201213300 4.4 -2 975201231400 560 42 1.5 mm FR-4 Panel 2.03
KFB3 M3 975200846300 4.4 -3 to -6 975201231400 560 42 1.5 mm FR-4 Panel 2.03
KFB3 M3 975200847300 4.4 -8 to -10 975201231400 560 42 1.5 mm FR-4 Panel 2.03
KFB3 M3 975201222300 4.4 -12 to -14 975201231400 560 42 1.5 mm FR-4 Panel 2.03
KFB3 M3 975200848300 4.4 -14 to -16 975201231400 560 42 1.5 mm FR-4 Panel 2.03