TFHS-M3-18 - Non-Flush Studs - Types TFH, TFHS - PEM® Fastening Products
TFHS-M3-18
Non-Flush Studs – Types TFH, TFHS
螺钉 / TFHS-M3-18
TFHS-M3-18_image_1.jpg
TFHS-M3-18_image_2.jpg
TFHS-M3-18_image_3.jpg
TFHS-M3-18
TFH (non-flush) Studs are for sheets as thin as 0.51mm. They may also be used in thicker sheets where flush head studs are not required. TFH studs are installed in the sheets in the same manner as flush-head studs; however, different punches and anvils are required. When installed, the TFH stud will be securely locked into the thin sheet with ample torque-out and pushout resistances. The stud head will not be flush but will project above the sheet surface approximately 0.64mm.- Non-flush for sheets as thin as 0.51mm.
规格
螺纹代码
M3
螺纹尺寸
M3 x 0.5
螺纹规格
6g, ASME B1.13M
紧固件材质
300 Series Stainless Steel
标准表面处理
Passivated and/or tested per ASTM A380
适用板材硬度
HRB 70 / HB 125 or Less
产品类型
Non-Flush Studs – Types TFH, TFHS – Metric
螺纹类型
External
品牌
PEM
Hole Size in Sheet +.003 / +0.08mm_mm
3mm
PEM产品系列
TFHS
产品类型
螺钉
H ± 0.4_mm
4.5mm
板材开孔尺寸 + 0.08_mm
3mm
L ± 0.4_mm
18mm
最小孔边距_mm
5.6mm
S Max._mm
1.8mm
T Max._mm
0.64mm