TSO4-6440-625NC
Threaded Standoffs for Stainless Sheets as Thin as .025” – Types TSO4
螺柱 / TSO4-6440-625NC
TSO4-6440-625NC_image_1.jpg
TSO4-6440-625NC_image_2.jpg
TSO4-6440-625NC
These standoffs offer oversized body for increased bearing surface, wall thickness and performance.
规格
螺纹代码
6440
螺纹尺寸
.112-40 (#4-40)
螺纹规格
2B, ASME B1.1
紧固件材质
Hardened 400 Series Stainless Steel
标准表面处理
Electroless Nickel over Copper over Nickel strike per ASTM B733
适用板材硬度
HRB 88 / HB 183 or Less
产品类型
Threaded Standoffs for Stainless Sheets as Thin as .025” – Types TSO4 – Unified
螺纹类型
Internal
Grounding
Non-Grounding
安装设备/方法
Self-Clinching
Non-Magnetic
Magnetic
PEM产品系列
TSO4
产品类型
螺柱
Through Hole/Blind
Blind
C + .000 – .005_in
0.212in
F – Min. Thread Depth_in
0.22in
H – Nom._in
0.25in
Hole Size in Sheet +.003 – .000_in
0.213in
L – Length ± .003_in
0.625in
最小值 孔 C/L 至边缘的距离_in
0.27in