AECH25B200 - Flathead Threaded Insert - Closed End Keyless - PEM® Fastening Products
AECH25B200
Flathead Threaded Insert – Closed End Keyless
Nietung / Blindnietmuttern / AECH25B200
AECH25B200
Specifications
Thread Specification
3B per AMSE B1,1
Standard Material
4037 Alloy Steel
Standard Finish
0,0003″ Mindestdicke gemäß SAE AMS-QQ-P-416 Klasse 2, Kadmium-Elektroplatte, Kadmium-Platte
Identification Mark
2 Rad.
Weight per 1000_lb
1.9
Product Category
CAD Supplier
PennEngineering® (Atlas®)
CADPartID
103660
Fastening
Deinstalliert
ATLAS products Grip Range
0,140in, .140in – .200in, 0,200in
Base Panel Material
Aluminium, Messing, Kupfer, Harter Stahl, Stahl, Wasserdichtheit
Brand
ATLAS
Fastener Characteristics
Außengewinde
Installation Equipment/Method
Handwerkzeuge
Product Type
Blindnietmuttern
Technology Type
Nietung
Unit (Metric/Unified)
einheitlich
B ± .015_in
.475in
C Nom._in
.058in
E Max._in
.382in
F + .005 -.000_in
.054in
Install Drill Size Ref.
Q
Install Hole Size Max._in
.338in
Install Hole Size Min._in
.332in
K Ref._in
.440in
L Len Pm 015in Or 4mm
1,062in