AES31B331 - Countersunk Head Threaded Insert - Closed End Keyless - PEM® Fastening Products
AES31B331
Countersunk Head Threaded Insert – Closed End Keyless
Nietung / Blindnietmuttern / AES31B331
AES31B331
Specifications
Thread Specification
3B per AMSE B1,1
Standard Material
Low Carbon Steel
Standard Finish
0,0003″ Mindestdicke gemäß SAE AMS-QQ-P-416 Klasse 2, Kadmium-Elektroplatte, Kadmium-Platte
Identification Mark
2 Rad.
Weight per 1000_lb
30.4
Product Category
CAD Supplier
PennEngineering® (Atlas®)
CADPartID
103659
Fastening
Deinstalliert
ATLAS products Grip Range
0,256in, .256in – .331in, 0,331in
Base Panel Material
Aluminium, Messing, Kupfer, Harter Stahl, Stahl, Wasserdichtheit
Brand
ATLAS
Fastener Characteristics
Außengewinde
Installation Equipment/Method
Handwerkzeuge
Product Type
Blindnietmuttern
Technology Type
Nietung
Unit (Metric/Unified)
einheitlich
B Ref._in
.656in
E Max._in
.505in
F + .005 -.000_in
.120in
Install Drill Size Ref.
Z
Install Hole Size Max._in
.423in
Install Hole Size Min._in
.413in
K Ref._in
.550in
L Len Pm 015in Or 4mm
1,406in