SO4-43.1-4NC - Thru-Hole Unthreaded Standoffs - Type SO4 - PEM® Fastening Products
SO4-43.1-4NC
Thru-Hole Unthreaded Standoffs – Type SO4
Abstandshalter / SO4-43.1-4NC
SO4-43.1-4NC_image_1.jpg
SO4-43.1-4NC_image_2.jpg
SO4-43.1-4NC
Unthreaded standoffs are also available for spacing multi-panel assemblies.
Specifications
Fastener Material
Hardened 400 Series Stainless Steel
Standard Finish
Electroless Nickel over Copper over Nickel strike per ASTM B733
For Use in Sheet Hardness
HRB 88 / HB 183 or Less
Product Category
Thru-Hole Unthreaded Standoffs – Type SO4 – Metric
Thread Type
Unthreaded
Grounding
Non-Grounding
Hole Size in Sheet +.003 / +0.08mm_mm
4.22mm
Installation Equipment/Method
Self-Clinching
Non-Magnetic
Magnetic
PEM Product Family
SO4
Product Type
Abstandshalter
Through Hole/Blind
Through Hole
B Thru Hole Diameter
3.1mm
H – Nom._mm
4.8mm
Hole Size in Sheet + 0.08_mm
4.22mm
L +0.05 -0.13_mm
4mm
Min. Dist. Hole C/L to Edge_mm
6mm