AECHM6K6.5 - Flathead Threaded Insert - Open End Keyed - M6 x 1 - PEM® Fastening Products
AECHM6K6.5
Flathead Threaded Insert – Open End Keyed
AECHM6K6.5
Specifications
Thread Size X Pitch
M6 x 1
Standard Material
4037 Alloy Steel
Standard Finish
.0003” minimum thickness per SAE AMS-QQ-P-416 Class 2, Cadmium Electroplate, Cadmium Plate
Identification Mark
3 Rad.
Weight per 1000_lb
17.0
Product Category
CAD Supplier
PennEngineering® (Atlas®)
CADPartID
103648
Fastening
Uninstalled
ATLAS products Grip Range
5.00mm, 5.00mm – 6.50mm, 6.50mm
Base Panel Material
Aluminum, Brass, Copper, Hard Steel, Stainless Steel, Steel
Brand
ATLAS
Fastener Characteristics
Threaded Internal
Installation Equipment/Method
Hand Tools
Product Type
Blind Threaded Inserts
Technology Type
Riveting
Unit (Metric/Unified)
Metric
A ± 0.38_mm
20.00mm
B ± 0.38_mm
13.43mm
C Nom._mm
1.47mm
E Max._mm
10.33mm
F + 0.13_mm
2.23mm
G Max._mm
0.89mm
H – Keyway Height_mm
2.06 – 2.13mm
Install Drill Size Ref._mm
8.50mm
Install Hole Size Max._mm
8.60mm
Install Hole Size Min._mm
8.50mm
øD – 0.1_mm
8.43mm
P – Keyway Width_mm
2.44mm
Pull Up Factor_mm
2.90mm