AECHM5B5.1
Countersunk Head Threaded Insert – Closed End Keyless
AECHM5B5.1
Specifications
Thread Size X Pitch
M5 x 0.8
Standard Material
4037 Alloy Steel
Standard Finish
.0003” minimum thickness per SAE AMS-QQ-P-416 Class 2, Cadmium Electroplate, Cadmium Plate
Identification Mark
1 Rad.
Weight per 1000_lb
9.8
Product Category
CAD Supplier
PennEngineering® (Atlas®)
CADPartID
103658
Fastening
Uninstalled
ATLAS products Grip Range
3.60mm, 3.60mm – 5.10mm, 5.10mm
Base Panel Material
Aluminum, Brass, Copper, Hard Steel, Stainless Steel, Steel
Brand
ATLAS
Fastener Characteristics
Threaded Internal
Installation Equipment/Method
Hand Tools
Product Type
Blind Threaded Inserts
Technology Type
Riveting
Unit (Metric/Unified)
Metric
B Ref._mm
11.17mm
E Max._mm
8.73mm
F + 0.13_mm
1.85mm
Install Drill Size Ref._mm
7.20mm
Install Hole Size Max._mm
7.30mm
Install Hole Size Min._mm
7.20mm
K Ref._mm
9.98mm
L ± 0.38_mm
23.50mm
C Max._mm
1.83mm
øD – 0.1_mm
7.13mm
Pull Up Factor_mm
2.40mm