AECHM6B4.1
Countersunk Head Threaded Insert – Closed End Keyless
AECHM6B4.1
Specifications
Thread Size X Pitch
M6 x 1
Standard Material
4037 Alloy Steel
Standard Finish
.0003” minimum thickness per SAE AMS-QQ-P-416 Class 2, Cadmium Electroplate, Cadmium Plate
Identification Mark
Blank
Weight per 1000_lb
15.1
Product Category
CAD Supplier
PennEngineering® (Atlas®)
CADPartID
103658
Fastening
Uninstalled
ATLAS products Grip Range
2.25mm, 2.25mm – 4.10mm, 4.10mm
Base Panel Material
Aluminum, Brass, Copper, Hard Steel, Stainless Steel, Steel
Brand
ATLAS
Fastener Characteristics
Threaded Internal
Installation Equipment/Method
Hand Tools
Product Type
Blind Threaded Inserts
Technology Type
Riveting
Unit (Metric/Unified)
Metric
B Ref._mm
13.43mm
E Max._mm
10.33mm
F + 0.13_mm
2.23mm
Install Drill Size Ref._mm
8.50mm
Install Hole Size Max._mm
8.60mm
Install Hole Size Min._mm
8.50mm
K Ref._mm
10.96mm
L ± 0.38_mm
25mm
C Max._mm
2.26mm
øD – 0.1_mm
8.43mm
Pull Up Factor_mm
2.92mm