AESM5B3.5 - Flathead Threaded Insert - Closed End Keyless - M5 x 0.8 - PEM® Fastening Products
AESM5B3.5
Flathead Threaded Insert – Closed End Keyless
AESM5B3.5
Specifications
Thread Size X Pitch
M5 x 0.8
Standard Material
Low Carbon Steel
Standard Finish
.0003” minimum thickness per SAE AMS-QQ-P-416 Class 2, Cadmium Electroplate, Cadmium Plate
Identification Mark
1 Rad.
Weight per 1000_lb
9.6
Product Category
CAD Supplier
PennEngineering® (Atlas®)
CADPartID
103661
Fastening
Uninstalled
ATLAS products Grip Range
2.00mm, 2.00mm – 3.50mm, 3.50mm
Base Panel Material
Aluminum, Brass, Copper, Hard Steel, Stainless Steel, Steel
Brand
ATLAS
Fastener Characteristics
Threaded Internal
Installation Equipment/Method
Hand Tools
Product Type
Blind Threaded Inserts
Technology Type
Riveting
Unit (Metric/Unified)
Metric
B ± 0.38_mm
11.17mm
C Nom._mm
1.22mm
E Max._mm
8.73mm
F + 0.13_mm
1.85mm
Install Drill Size Ref._mm
7.20mm
Install Hole Size Max._mm
7.30mm
Install Hole Size Min._mm
7.20mm
J Ref._mm
15.60mm
K Ref._mm
10.09mm
L ± 0.38_mm
21.50mm
øD – 0.1_mm
7.13mm
Pull Up Factor_mm
2.40mm