BSOA-M4-18 - Blind Threaded Standoffs - Types BSO, BSOA, BSOS - PEM® Fastening Products
BSOA-M4-18
Blind Threaded Standoffs – Types BSO, BSOA, BSOS
Standoffs / BSOA-M4-18
BSOA-M4-18_image_1.jpg
BSOA-M4-18_image_2.jpg
BSOA-M4-18
When blind-threaded types are used, outer sheet surfaces are not only flush, but closed as well.
Specifications
Thread Code
M4
Thread Size
M4 x 0.7
Thread Specification
6H, ASME B1.13M
Fastener Material
Aluminum
Standard Finish
None
For Use in Sheet Hardness
HRB 50 / HB 82 or less
Product Category
Blind Threaded Standoffs – Types BSO, BSOA, BSOS – Metric
Thread Type
Internal
Brand
PEM
Grounding
Non-Grounding
Hole Size in Sheet +.003 / +0.08mm_mm
7.14mm
Installation Equipment/Method
Self-Clinching
Non-Magnetic
Non-Magnetic
PEM Product Family
BSOA
Product Type
Standoffs
Through Hole/Blind
Blind
F Min._mm
9.5mm
H – Nom._mm
7.9mm
Hole Size in Sheet + 0.08_mm
7.14mm
L +0.05 -0.13_mm
18mm
Min. Dist. Hole C/L to Edge_mm
8mm