AECHM10B13.6
Countersunk Head Threaded Insert – Closed End Keyless
Riveting / Blind Threaded Inserts / AECHM10B13.6
AECHM10B13.6
Specifications
Thread Size X Pitch
M10 x 1.5
Standard Material
4037 Alloy Steel
Standard Finish
.0003” minimum thickness per SAE AMS-QQ-P-416 Class 2, Cadmium Electroplate, Cadmium Plate
Identification Mark
3 Rad.
Weight per 1000_lb
38.6
Product Category
CAD Supplier
PennEngineering® (Atlas®)
CADPartID
103658
Fastening
Uninstalled
ATLAS products Grip Range
11.10mm, 11.10mm – 13.60mm, 13.60mm
Base Panel Material
Aluminum, Brass, Copper, Hard Steel, Stainless Steel, Steel
Brand
ATLAS
Fastener Characteristics
Threaded Internal
Installation Equipment/Method
Hand Tools
Product Type
Blind Threaded Inserts
Technology Type
Riveting
Unit (Metric/Unified)
Metric
B Ref._mm
19.50mm
E Max._mm
15.15mm
F + 0.13_mm
3.05mm
Install Drill Size Ref._mm
12.50mm
Install Hole Size Max._mm
12.70mm
Install Hole Size Min._mm
12.50mm
K Ref._mm
12.72mm
L ± 0.38_mm
39.00mm
C Max._mm
3.15mm
øD – 0.1_mm
12.44mm
Pull Up Factor_mm
3.94mm