AECHM4B8.1
Countersunk Head Threaded Insert – Closed End Keyless
AECHM4B8.1
Specifications
Thread Size X Pitch
M4 x 0.7
Standard Material
4037 Alloy Steel
Standard Finish
.0003” minimum thickness per SAE AMS-QQ-P-416 Class 2, Cadmium Electroplate, Cadmium Plate
Identification Mark
5 Rad.
Weight per 1000_lb
5.3
Product Category
CAD Supplier
PennEngineering® (Atlas®)
CADPartID
103658
Fastening
Uninstalled
ATLAS products Grip Range
7.10mm, 7.10mm – 8.10mm, 8.10mm
Base Panel Material
Aluminum, Brass, Copper, Hard Steel, Stainless Steel, Steel
Brand
ATLAS
Fastener Characteristics
Threaded Internal
Installation Equipment/Method
Hand Tools
Product Type
Blind Threaded Inserts
Technology Type
Riveting
Unit (Metric/Unified)
Metric
B Ref._mm
9.01mm
E Max._mm
6.88mm
F + 0.13_mm
1.37mm
Install Drill Size Ref._mm
5.60mm
Install Hole Size Max._mm
5.74mm
Install Hole Size Min._mm
5.60mm
K Ref._mm
6.98mm
L ± 0.38_mm
21.50mm
C Max._mm
1.60mm
øD – 0.1_mm
5.61mm
Pull Up Factor_mm
1.90mm